Perşembe, Aralık 13, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Her ulustan ve inançtan halklarımıza çağrımızdır

 

Her ulustan ve inançtan halklarımıza çağrımızdır

 

11. 11. 2017

Bundan tam 80 yıl önce 14/15 Kasım1937 de Dersim’in önde gelenleri, Seyitleri. Seyd Rıza, Wusênê Seydi, Aliye Mirzê Sili, Civrail Ağa, Hesen Ağa, Findik Ağa, Resik Uşen ve Hesenê Ivraimê Elazığ buğday meydanında Bir Pazar günü Ankara’dan özel görevli gönderilen İhsan Sabri Çağlayangil tarafından yeni bir savcı atanarak ve yasadışı bir şekilde pazar günü mahkeme açılarak, ısmarlama idam kararı alınmış ve bir kaç saat sonra da infaz Elazığ Buğday meydanında gerçekleştirilmişti. . İdam edildiğinde Seyit Rıza 75 yaşın üzerindeydi ve yine hileli mahkeme kararı ile yaşı küçültülerek idam edilmişti.

1937/ 1938, Dersim halkına yönelik baskı ve asimilasyon politikalarının toptan bir imha haline dönüşme tarihidir.. 15 Kasım 1937 tarihinde Dersim’in önde gelenleri, Seyitleri idam edildi. İdam edilenlerin mezar yerleri belli değil. Yakınları 80 yıldır atalarının mezar yerlerini arıyorlar.

Evlatlık verilmiş ya da çocuk yetiştirme yurtlarına verilmiş binlerce dersimli çocuğun akıbeti belli değildir.

Tarihi hatırlamanın ve katledilenlerin anıları önünde saygıyla eğilmenin, ülkemizde ilerde benzeri kitlesel katliamların engellenmesi; insan haklarına saygılı, barışı sağlamış demokratik bir toplumun kurulabilmesi için çok önemli olduğuna inanıyoruz.

1938’de kendini Munzur Suyuna atan genç kızlarımızın çığlığını yalnızca Laç Deresinin yalçın kayaları ve Munzur duydu. Annesi öldürülmüş çocukların ağlamasını kimseler duymadı. Bu haykırışı dünyaya duyurmak için bir ses de sen ol. İnsanlığın bu kara lekesinin aydınlatılması için bir mum da sen yakmak 15 kasım2017 Çarşamba Günü saat 19,38 de Taksim Galatasaray meydanında buluşuyoruz 1937–38 yıllarında Dersimde yaşanan katliamın izlerini travmalarla hala taşımakta ve yaşamakta olan biz Dersimliler ve Dersim dostlarını bekliyoruz.

 

 

DERSİM DERNEKLERİ FEDERASYONU (DEDEF)
AVRUPA DEMOKRATİK DERSİM BİRLİKLERİ (ADEF)

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found