Pazartesi, Ocak 21, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Hitler, AKP’nin 696 sayılı “iç savaş KHK’si”ni 1934’te imzalamış

 

 

Hitler, AKP’nin 696 sayılı “iç savaş KHK’si”ni 1934’te imzalamış

AKP iktidarının bugün yayımladığı  696 sayılı KHK, mevcut iktidar karşıtı girişimleri bastıracak sivillere cezasızlık vaat ediyor. Paramiliter gruplarının saldırılarının meşru müdafaa kapsamına alınması AKP’den önce Nazi’ler tarafından uygulanmıştı. Hitler, muhalefeti ortadan kaldırdığı katliam sonrasında AKP ile oldukça benzer bir kararnameye imza atmıştı

 

Sendika.org / 25 Aralık 2017 21:06

 

Adolf Hitler’in, iktidar yolculuğunda büyük görevler üstlenen, “kahverengi gömlekliler” olarak da bilinen “Sturmabteilung” ya da kısaca SA denilen vurucu milislerini ortadan kaldırttığı gece “Uzun Bıçaklar Gecesi” olarak anıldı.

Darbe hazırlığı iddiası

İleride kendisine tehdit olacağını düşündüğü Nazi unsurlarının önde gelenlerini ortadan kaldırttıktan sonra Hitler, ordu üzerinde kurduğu sarsılmaz otoriteyle kıyımlarını gerçekleştireceği kanlı yolculuğuna çıktı. SA’ların ortadan kaldırılmasını anlamakta zorlanan Almanlara Nazilerce, bugünün Türkiyesi’nde yaşayanlara çok tanıdık gelen açıklamalar yapılmıştı. Operasyon gecesi Hitler, kendisini dinleyen kalabalığa, SA’yı “dünya tarihindeki en büyük ihanet” ile suçladığı konuşmayı yaparken, emrindeki Naziler de Almanlara, “SA’nın darbe hazırlığında olduğunu” yaymıştı.

Hitler katliam sonrası muhalefeti ortadan kaldırmak için bugün AKP iktidarının yayımladığına benzer bir kararname yayımlamıştı. Gesetz über Maßnahmen der Staatsnotwehr adlı kararname ile 30 Haziran – 2 Temmuz 1934 tarihleri arasında Nazi paramiliter gruplarının eylemleri meşru müdafaa kapsamına alınarak hukuka uygun kabul edilmişti. Adı bilinen en az 85 kişinin öldürüldüğü, toplamda ölü sayısının yüzü aştığı katliamda binden fazla kişi tutuklanmıştır. Cinayetler aynı zamansa Schutzstaffel (SS) ve rejimin polisi Gestapo (Geheime Staatspolizei) tarafından da işlenmişti. Hitler’in yayımladığı tek cümlelik kararnamede ise şunlar yazılıydı:

Vatan hainliğindeki saldırıları önlemek için 30 Haziran, 1 Temmuz ve 2 Eylül 1934’te alınan tedbirler, hukuk devletinin kendini savunması olacaktır.

AKP karşıtı girişimleri bastıracak sivillere cezasızlık vaadi

Bugün ise AKP, Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı KHK ile Nazi yönetimindekine benzer bir “iç savaş” maddesi getirdi. Kararnameye göre, “15 Temmuz darbe girişimi ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler” kapsamına sokulacak girişimlerin bastırılması kapsamında hareket edecek sivillerin hiçbir sorumluluğu olmayacağı belirtildi.

KHK’de yer alan 121. maddede “Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır” denildi.

KHK’de iç savaş maddesi: AKP karşıtı girişimleri bastıracak sivillere cezasızlık vaadi

 

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found