Cumartesi, Ağustos 18, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

ADEF; HALKLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR !!!

 

Dersim ateşler İçinde,
Dersime ses verin !!!

 

Dersim de Ovacık, Çemişgezek ve Hozat arasında bulunan Bozan Yaylası, Zoğar, Dereköy, Kozulca, Koçkozulca, Zengi, Değirmendere, Dündül deresi ve geyiksuyu bölgelerinde yapılan askeri operasyondan sonra başlayan orman yangınları, rüzgarında etkisiyle binlerce hektarlık alana yayılarak devam etmektedir! Yaşam alanlarımızı içinde bulundurduğu canlı ve cansız varlıklarla birlikte yanıyor.

Dersim’de doğa, doğal alanlar ve hayvanlar kasten yok edilmekte ve telef edilmektedir.
Dersim’deki ormanlar yanıyor ve Munzur’un eşsiz bitki örtüsü ve hayvanlar alemi büyük bir tehlike altındadır.

Orman yangınları devlet tarafından kasten çıkarılmaktadır. Gayri resmi söylemlerde bunların gerillaların takibini kolaylaştırma amaçlı olduğu iddia edilmektedir. Gerçekte ise bu orman yangınlarıyla Dersimlilerin bütün kültür ve yaşam temelleri yok edilmektedir.
Bu yöntem yeni de değil. Dersimlilerin bu konuda uzun ve acı bir geçmişi vardır. 1937/38 yıllarında Dersimliler soykırım yaşadı. Yaşam alanlarını (Köylerini) tekrar kurduklarının ertesinde 90 yıllardan itibaren yeni baskı yöntemlerine maruz kaldılar.

Köylüler köylerinden uzaklaştırılıyor, ormanlar ateşe veriliyor, doğal alanlar barajlarla yok edilmekte ve siyanürle altın arama faaliyetleriyle zehirlenmektedir. Kutsal Munzur Çayının doğası bozularak, ölümüne sebep olunmaktadır.
Bölgenin bombalanmasından dolayı çıkan orman yangınları halihazırda büyük bir alanı sarmış durumdadır. Son iki üç yıl içerisinde çıkartılan orman yangınlarında yok edilen ormanlık alanın kaç hektar olduğunu kimse bilmiyor.

Bu politikadan derhal vazgeçilmelidir
Sesimize ses verin
Yangınları durdurun.

Bu anlamda Ülkede, DERSİM’de ve Avrupa’da yapılacak eylem ve etkinliklere katılım yapalım destek sunalım.

AVRUPA DEMOKRATİK DERSİM BİRLİKLERİ FEDERASYONU (ADEF)

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Toprak bizim, zeytin bizim, direniş bizim...

 

Toprak bizim, zeytin bizim, direniş bizim...

 

Türk devletinin toprağına ve zeytinine göz diktiği Efrîn'de halk, Çağın Direnişi'ni bu sözlerle özetliyor: Toprak bizim, zeytin bizim, direniş bizim. Haklıyız ve kazanacağız. Burası Türk devleti için Vietnam olacak.

 

ERSİN ÇAKSU / EFRÎN

Çarşamba, 7 Şub 2018, 10:20

Türk devleti ve ona bağlı El Kaide menşeili çetelerin Efrîn'e başlattığı işgal harekatı ve bu işgale karşı sergilenen Çağın Direnişi 19'uncu gününde devam ediyor. Türk devleti ve çetelerinin güneyden ve batıdan yoğun saldırılar düzenlediği Efrîn'in Cindirêsê ilçesi direnişin en görkemli olduğu ilçelerden biri. İlçede genç, yaşlı, kadın, çocuk herkes direniş saflarındaki yerini alıyor.

Türk devletinin yoğun bombardımana rağmen evlerini terk etmeyen Cindirês ve köylerinde yaşayan yurttaşlar ANF kameralarına konuştu. Bedeli ne olursa olsun topraklarını bırakmayacağını belirten Cindirêsê halkı, "İşgalci değiliz, kendi topraklarımızdayız, kimsenin toprağını işgal etmedik. Toprak bizim, zeytin bizim, direniş bizim. Haklıyız ve kazanacağız. Burası Türk devleti için Vietnam olacak" diyor.

 

'BURASI ONLAR İÇİN VİETNAM OLACAK'

Türk devletinin havadan ve karadan her türlü ağır silahlarla yaptığı bombardımana rağmen toprağını savunan Casım Resûl isimi Cindirêsê sakini, "Savaşımız onları toprağımızdan kovana kadar sürecek" diyor, Resûl, "İşgalci Türk devleti 18 gündür bütün gücünü Efrîn'e yığmış ve saldırıyor. Ama Efrîn baş eğmiyor ve direniyor. Çünkü Efrîn direnişin kalesidir. Burası Vietnam olacak onlar için. Burada savaşacağız ta ki hakkımızı alana ve onları kovana kadar" diye kaydediyor.

'ZEYTİN DALLARIYLA DİRENİRİZ'

Türk devletinin kadın, çocuk, ihtiyar demeden halkı bombadığını belirten Resul, buna karşı kendilerinin de kadın, çocuk, ihtiyar demeden direndiklerini vurguluyor ve şöyle devam ediyor: "Türk devleti halkla, yaşlılarla savaşıyor. Daha YPG/YPJ savaşını görmemiş. Bugüne kadar bu katliamlar karşısında dünyanın hiçbir gücü sesini yükseltmedi. Ne Rusya, ne ABD ne de başka biri. Bu işgale karşı biz halk olarak direniyoruz. Arkamızda sadece halkımız var. Küçük çocuklarımız bile zeytin dallarını ellerine alarak direniyor. Çünkü bu toprak bizim, bu zeytinler bizim, bu direniş de bizim direnişimiz. Tek bir damla kanımız olduğu müddetçe de bu topraklar için savaşacağız."

'HAKLIYIZ VE KAZANACAĞIZ'

Kameramızı görür görmez "Biz hepimiz de burada ölsek de toprağımızı terk etmeyeceğiz" diyerek söze giren Ehmed Elî ise şu sözlerle Efrîn'i ve savaşının akıbetini merak edenlere, şimdiden zaferi müjdeliyor: "Çünkü biz toprağımızın üzerindeyiz, başkasının toprağında değiliz. Çünkü biz haklıyız. Ölümümüz toprağımızın üzerinde olsun. Kadın, çocuk, ihtiyar, genç demeden toprağımız üzerinde direneceğiz. Bize savaş açana karşı da savaşırız. Kazanacağız."

'HAM HAYALLELERİN PEŞİNİ BIRAKIN'

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "ham hayallerin peşini bırak" diyerek seslenen Elî Mihemed isimli Cindirêsê sakini ise "Toprağımızı bırakmayız. Erdoğan hiç ham hayallere kapılmasın. Bu bizim toprağımız. YPG'miz, YPJ'miz olduğu müddetçe direneceğiz. Hep birlikte direneceğiz. Bizler onların uçakları ve tanklarından korkmuyoruz. Zafer bizimdir" diyor.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found