Cumartesi, Ağustos 18, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

ADEF; HALKLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR !!!

 

Dersim ateşler İçinde,
Dersime ses verin !!!

 

Dersim de Ovacık, Çemişgezek ve Hozat arasında bulunan Bozan Yaylası, Zoğar, Dereköy, Kozulca, Koçkozulca, Zengi, Değirmendere, Dündül deresi ve geyiksuyu bölgelerinde yapılan askeri operasyondan sonra başlayan orman yangınları, rüzgarında etkisiyle binlerce hektarlık alana yayılarak devam etmektedir! Yaşam alanlarımızı içinde bulundurduğu canlı ve cansız varlıklarla birlikte yanıyor.

Dersim’de doğa, doğal alanlar ve hayvanlar kasten yok edilmekte ve telef edilmektedir.
Dersim’deki ormanlar yanıyor ve Munzur’un eşsiz bitki örtüsü ve hayvanlar alemi büyük bir tehlike altındadır.

Orman yangınları devlet tarafından kasten çıkarılmaktadır. Gayri resmi söylemlerde bunların gerillaların takibini kolaylaştırma amaçlı olduğu iddia edilmektedir. Gerçekte ise bu orman yangınlarıyla Dersimlilerin bütün kültür ve yaşam temelleri yok edilmektedir.
Bu yöntem yeni de değil. Dersimlilerin bu konuda uzun ve acı bir geçmişi vardır. 1937/38 yıllarında Dersimliler soykırım yaşadı. Yaşam alanlarını (Köylerini) tekrar kurduklarının ertesinde 90 yıllardan itibaren yeni baskı yöntemlerine maruz kaldılar.

Köylüler köylerinden uzaklaştırılıyor, ormanlar ateşe veriliyor, doğal alanlar barajlarla yok edilmekte ve siyanürle altın arama faaliyetleriyle zehirlenmektedir. Kutsal Munzur Çayının doğası bozularak, ölümüne sebep olunmaktadır.
Bölgenin bombalanmasından dolayı çıkan orman yangınları halihazırda büyük bir alanı sarmış durumdadır. Son iki üç yıl içerisinde çıkartılan orman yangınlarında yok edilen ormanlık alanın kaç hektar olduğunu kimse bilmiyor.

Bu politikadan derhal vazgeçilmelidir
Sesimize ses verin
Yangınları durdurun.

Bu anlamda Ülkede, DERSİM’de ve Avrupa’da yapılacak eylem ve etkinliklere katılım yapalım destek sunalım.

AVRUPA DEMOKRATİK DERSİM BİRLİKLERİ FEDERASYONU (ADEF)

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

DTK: Özyönetim direnişçilerini anıyoruz

 

DTK: Özyönetim direnişçilerini anıyoruz

 

 

 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Cizîr’de (Cizre) sokağa çıkma yasağı sürecinde 300’e yakın insanın yaşamını yitirdiği saldırıların ikinci dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklama şöyle denildi:

“AKP-MHP’nin, Kürt düşmanlığı üzerinden oluşturdukları milliyetçi-ırkçı ittifakın Kürt halkına yönelik gerçekleştirdiği her cepheden saldırılar aralıksız sürdürülmektedir. İki yıl önce, Kürt halkının en meşru hakkı ve en demokratik talebi olan kendi kendini yerinden yönetme arzusu ve bu yöndeki öz yönetim direnişlerine karşı büyük saldırılar gerçekleştirildi. Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak, İdil ve diğer Kürt il ve ilçelerindeki direnişler sonrasında, Kürt şehirleri yakılıp yıkılarak ve çoğu kadın ve çocuk yüzlerce sivil Kürt katledildi.

Gerçekleştirilen bu katliamlarla Kürt halkının ulusal ve demokratik talepleri ve mücadelesi bastırılmak, tasfiye edilmek istendi. Cizre’de bodrumlarda 300’e yakın sivil Kürt acımasız bir biçimde tanklarla bombalanarak, yakılarak katledildi.

Bugün, Cizre katliamının ikinci yıldönümü. Katliamın ikinci yıldönümünde, Mehmet Tunç ve Asya Yüksel’in şahsında bütün özyönetim direnişçilerini saygıyla anıyor, onların direngen ve kahramanca mücadelelerinin bütün bir yaşam boyunca bizlerin ilham kaynağımız olduğunu büyük bir bağlılıkla ifade ediyoruz.”

HABER MERKEZİ

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found