Cumartesi, Ağustos 18, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

ADEF; HALKLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR !!!

 

Dersim ateşler İçinde,
Dersime ses verin !!!

 

Dersim de Ovacık, Çemişgezek ve Hozat arasında bulunan Bozan Yaylası, Zoğar, Dereköy, Kozulca, Koçkozulca, Zengi, Değirmendere, Dündül deresi ve geyiksuyu bölgelerinde yapılan askeri operasyondan sonra başlayan orman yangınları, rüzgarında etkisiyle binlerce hektarlık alana yayılarak devam etmektedir! Yaşam alanlarımızı içinde bulundurduğu canlı ve cansız varlıklarla birlikte yanıyor.

Dersim’de doğa, doğal alanlar ve hayvanlar kasten yok edilmekte ve telef edilmektedir.
Dersim’deki ormanlar yanıyor ve Munzur’un eşsiz bitki örtüsü ve hayvanlar alemi büyük bir tehlike altındadır.

Orman yangınları devlet tarafından kasten çıkarılmaktadır. Gayri resmi söylemlerde bunların gerillaların takibini kolaylaştırma amaçlı olduğu iddia edilmektedir. Gerçekte ise bu orman yangınlarıyla Dersimlilerin bütün kültür ve yaşam temelleri yok edilmektedir.
Bu yöntem yeni de değil. Dersimlilerin bu konuda uzun ve acı bir geçmişi vardır. 1937/38 yıllarında Dersimliler soykırım yaşadı. Yaşam alanlarını (Köylerini) tekrar kurduklarının ertesinde 90 yıllardan itibaren yeni baskı yöntemlerine maruz kaldılar.

Köylüler köylerinden uzaklaştırılıyor, ormanlar ateşe veriliyor, doğal alanlar barajlarla yok edilmekte ve siyanürle altın arama faaliyetleriyle zehirlenmektedir. Kutsal Munzur Çayının doğası bozularak, ölümüne sebep olunmaktadır.
Bölgenin bombalanmasından dolayı çıkan orman yangınları halihazırda büyük bir alanı sarmış durumdadır. Son iki üç yıl içerisinde çıkartılan orman yangınlarında yok edilen ormanlık alanın kaç hektar olduğunu kimse bilmiyor.

Bu politikadan derhal vazgeçilmelidir
Sesimize ses verin
Yangınları durdurun.

Bu anlamda Ülkede, DERSİM’de ve Avrupa’da yapılacak eylem ve etkinliklere katılım yapalım destek sunalım.

AVRUPA DEMOKRATİK DERSİM BİRLİKLERİ FEDERASYONU (ADEF)

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Efrînli çocuklardan mesaj var: Korkmuyoruz

 

Efrînli çocuklardan mesaj var: Korkmuyoruz

 
ANHA /13.02.2018 14:49 
 

EFRÎN – 25 gündür işgalci Türk ordusunun tank, top ve uçak saldırılarına maruz kalan Efrînli çocuklar, işgale meydan okuyan büyükleri gibi “Korkmuyoruz, topraklarımızı terk etmeyeceğiz” dedi.

20 Ocak gününden itibaren Efrîn’e tank, top, savaş uçağı ve her türlü ağır silahlarla saldıran işgalci Türk ordusu ve ona bağlı çeteler, aralarında kadın ve çocukların da olduğu yüzün üzerinde insanı katletti. Sofrasında yemek yerken, yatağında uyurken, sokakta oynarken saldırıları hedefi olan Efrînli çocuklar, saldırıların devam ettiği 25’inci günün mesajını “uçaklardan, tanklardan, toplardan korkmuyoruz, topraklarımızı terk etmeyeceğiz” sözleriyle verdi.

Efrîn’in Şiye ilçesinde yaşayan çocuklar ANHA mikrofonlarına konuştu: “Bu topraklar bizim, terk etmeyeceğiz”

HABER VE GÖRÜNTÜ: CEFER CEFO

 

---------------------

Haberin tamamı: http://tr.hawarnews.com/efrinli-cocuklardan-mesaj-var-korkmuyoruz/

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found