Cumartesi, Ağustos 18, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

ADEF; HALKLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR !!!

 

Dersim ateşler İçinde,
Dersime ses verin !!!

 

Dersim de Ovacık, Çemişgezek ve Hozat arasında bulunan Bozan Yaylası, Zoğar, Dereköy, Kozulca, Koçkozulca, Zengi, Değirmendere, Dündül deresi ve geyiksuyu bölgelerinde yapılan askeri operasyondan sonra başlayan orman yangınları, rüzgarında etkisiyle binlerce hektarlık alana yayılarak devam etmektedir! Yaşam alanlarımızı içinde bulundurduğu canlı ve cansız varlıklarla birlikte yanıyor.

Dersim’de doğa, doğal alanlar ve hayvanlar kasten yok edilmekte ve telef edilmektedir.
Dersim’deki ormanlar yanıyor ve Munzur’un eşsiz bitki örtüsü ve hayvanlar alemi büyük bir tehlike altındadır.

Orman yangınları devlet tarafından kasten çıkarılmaktadır. Gayri resmi söylemlerde bunların gerillaların takibini kolaylaştırma amaçlı olduğu iddia edilmektedir. Gerçekte ise bu orman yangınlarıyla Dersimlilerin bütün kültür ve yaşam temelleri yok edilmektedir.
Bu yöntem yeni de değil. Dersimlilerin bu konuda uzun ve acı bir geçmişi vardır. 1937/38 yıllarında Dersimliler soykırım yaşadı. Yaşam alanlarını (Köylerini) tekrar kurduklarının ertesinde 90 yıllardan itibaren yeni baskı yöntemlerine maruz kaldılar.

Köylüler köylerinden uzaklaştırılıyor, ormanlar ateşe veriliyor, doğal alanlar barajlarla yok edilmekte ve siyanürle altın arama faaliyetleriyle zehirlenmektedir. Kutsal Munzur Çayının doğası bozularak, ölümüne sebep olunmaktadır.
Bölgenin bombalanmasından dolayı çıkan orman yangınları halihazırda büyük bir alanı sarmış durumdadır. Son iki üç yıl içerisinde çıkartılan orman yangınlarında yok edilen ormanlık alanın kaç hektar olduğunu kimse bilmiyor.

Bu politikadan derhal vazgeçilmelidir
Sesimize ses verin
Yangınları durdurun.

Bu anlamda Ülkede, DERSİM’de ve Avrupa’da yapılacak eylem ve etkinliklere katılım yapalım destek sunalım.

AVRUPA DEMOKRATİK DERSİM BİRLİKLERİ FEDERASYONU (ADEF)

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Efrinli kadınlar: Buradayız, zafer bizimdir

 

Efrinli kadınlar: Buradayız, zafer bizimdir

 
 

EFRİN – Efrin’de on binlerce kadın işgal saldırılarına karşı alanlara çıktı.

Efrin’de yaşayan on binlerce kadın, işgalci Türk devletinin yaşam alanlarına yönelik barbarca saldırılarına karşı alanlara çıktı. Kongreya Star öncülüğünde “Dünya kadınları Efrin için başkaldırın” sloganıyla organize edilen yürüyüş, on binlerce kadının katılımıyla Newroz Meydanı’ndan başladı. Kentte bulunan kurum ve kuruluş temsilcilerinin de katıldığı yürüyüşte, zeytin dalları, YPJ bayrakları ve işgalci güçlere karşı fedai eylem gerçekleştiren Avesta Xabur’un resimleri taşındı. Üzerinde “Erdoğan, kadın ve çocuk katilidir”, “Kadın direnişi tarih direnişidir” ve “Kadına yönelik saldırı yaşam değerlerine yönelik saldırıdır” yazılı pankartların da taşındığı yürüyüşte, sık sık “Jin, Jiyan, Azadi”, “Biji Serok APO” ve “Biji Berxwedana Efrin” sloganları atıldı.

Yapılan bombardımanlar ve top sesleri altında devam eden yürüyüş Dersim Hastanesi önündeki meydanda son buldu. Burada özgürlük mücadelesinde şehit düşenler anısına durulan saygı duruşunun ardından Kuzey Suriye Demokratik Federasyon Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusıf konuştu. Annelerin çocuklarını Efrin direnişine feda ettiğini belirten Hediye Yusıf, “Savaşçıların direnişi sayesinde işgalcilerin Efrin’e yönelik saldırıları kırılıyor. Efrin’deki direnişimiz sonuna kadar devam edecek” şeklinde konuştu.

Eylem, atılan sloganlarla son buldu.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found