Cumartesi, Ağustos 18, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

ADEF; HALKLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR !!!

 

Dersim ateşler İçinde,
Dersime ses verin !!!

 

Dersim de Ovacık, Çemişgezek ve Hozat arasında bulunan Bozan Yaylası, Zoğar, Dereköy, Kozulca, Koçkozulca, Zengi, Değirmendere, Dündül deresi ve geyiksuyu bölgelerinde yapılan askeri operasyondan sonra başlayan orman yangınları, rüzgarında etkisiyle binlerce hektarlık alana yayılarak devam etmektedir! Yaşam alanlarımızı içinde bulundurduğu canlı ve cansız varlıklarla birlikte yanıyor.

Dersim’de doğa, doğal alanlar ve hayvanlar kasten yok edilmekte ve telef edilmektedir.
Dersim’deki ormanlar yanıyor ve Munzur’un eşsiz bitki örtüsü ve hayvanlar alemi büyük bir tehlike altındadır.

Orman yangınları devlet tarafından kasten çıkarılmaktadır. Gayri resmi söylemlerde bunların gerillaların takibini kolaylaştırma amaçlı olduğu iddia edilmektedir. Gerçekte ise bu orman yangınlarıyla Dersimlilerin bütün kültür ve yaşam temelleri yok edilmektedir.
Bu yöntem yeni de değil. Dersimlilerin bu konuda uzun ve acı bir geçmişi vardır. 1937/38 yıllarında Dersimliler soykırım yaşadı. Yaşam alanlarını (Köylerini) tekrar kurduklarının ertesinde 90 yıllardan itibaren yeni baskı yöntemlerine maruz kaldılar.

Köylüler köylerinden uzaklaştırılıyor, ormanlar ateşe veriliyor, doğal alanlar barajlarla yok edilmekte ve siyanürle altın arama faaliyetleriyle zehirlenmektedir. Kutsal Munzur Çayının doğası bozularak, ölümüne sebep olunmaktadır.
Bölgenin bombalanmasından dolayı çıkan orman yangınları halihazırda büyük bir alanı sarmış durumdadır. Son iki üç yıl içerisinde çıkartılan orman yangınlarında yok edilen ormanlık alanın kaç hektar olduğunu kimse bilmiyor.

Bu politikadan derhal vazgeçilmelidir
Sesimize ses verin
Yangınları durdurun.

Bu anlamda Ülkede, DERSİM’de ve Avrupa’da yapılacak eylem ve etkinliklere katılım yapalım destek sunalım.

AVRUPA DEMOKRATİK DERSİM BİRLİKLERİ FEDERASYONU (ADEF)

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

QSD’den son 24 saatin bilançosu

 

QSD’den son 24 saatin bilançosu

 

EFRÎN – QSD Basın Merkezi İşgalci Türk ordusu ve ona bağlı çetelerle QSD savaşçıları arasında Efrîn’de yaşanan çatışma, işgal saldırıları ve direnişin 24 saatlik bilançosunu açıkladı.

20 Ocak gününden itibaren işgalci Türk ordusu ve ona bağlı çetelerin Efrîn’e yönelik işgal saldırılarına ‘Çağın Direnişi’ ile karşılık veren QSD son 24 saattin bilançosunu açıkladı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Merkezi’nin yapmış olduğu açıklama şöyle:

Efrîn/kent merkezi

İşgalci Türk ordusu ve ona bağlı çete grupları Efrîn kent merkezini ve Ênhecerê köyüne giden dört yolu dün sabah saatlerinden saat 11:00 kadar ağır silahlarla bombaladı.

Dün akşam saat 19:00’da işgalciler Eşrefiyê mahallesi ve kent merkezine yakın olan Turindê köylerini toplarla bombaladı.

Şera

Sarîncekê ve Duraqliya köyü cephesini işgalci Türk ordusu ve ona bağlı çeteler dün saat 17:00 kadar toplarla bombaladı.

Bombardımandan sonra savaşçılarımızla işgalci güçler arasında çatışmalar yaşandı. Daha sonra Türk savaş uçakları Duraqliya köyünü bombaladı.

İşgalci ordu ve ona bağlı çeteler Dêrsiwanê köyünü ağır silahlarla sabah saatlerinden gece saat 11:00’a kadar bombaladı. Bombardıman sonucu sivil yerleşim yerleri zarar gördü.

Şiyê

Şiyê ilçesine bağlı cephede işgalci ordu ve ona bağlı çeteler, ilçeye bağlı tüm köyleri ağır silahlarla bombaladı. Bombardıman dün akşamdan bu sabah saat 11:00 kadar devam etti.

İşgalci güçler Çeqela köyünü ağır silahlarla bombaladı. Bombardıman şu saatlere kadar da devam ediyor.

Reco

Qude köyü cephesinde savaşçılarımız ve işgalci güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Savaşçılarımız işgalcilerin bu cephe üzerindeki saldırılarını kırarak, işgalcilere ait bir miktar silah ele geçirdi. Çeteler geri çekilmek zorunda kaldı.

Bugün de sabah saatlerinden itibaren işgalci ordu ağır silahlarla Qude köyü ve çevresini bombalamakta, savaş uçakları da dolaşmaktadır.

Bilbilê

İşgalci güçler ile savaşçılarımız arasında dün akşam saat 19:00’da yaşanan şiddetli çatışmalarda, düşmana ağır darbeler vuruldu. Düşmanın bir tankı imha edilmiştir.

Sabah saatlerinden itibaren işgalci orduya ait keşif uçakları Bilbilê ilçe merkezi üzerinde dolaşmakta, işgalciler ilçenin köy ve tepelerini ağır silahlarla bombalamaktadır.”

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found