Cumartesi, Ağustos 18, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

ADEF; HALKLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR !!!

 

Dersim ateşler İçinde,
Dersime ses verin !!!

 

Dersim de Ovacık, Çemişgezek ve Hozat arasında bulunan Bozan Yaylası, Zoğar, Dereköy, Kozulca, Koçkozulca, Zengi, Değirmendere, Dündül deresi ve geyiksuyu bölgelerinde yapılan askeri operasyondan sonra başlayan orman yangınları, rüzgarında etkisiyle binlerce hektarlık alana yayılarak devam etmektedir! Yaşam alanlarımızı içinde bulundurduğu canlı ve cansız varlıklarla birlikte yanıyor.

Dersim’de doğa, doğal alanlar ve hayvanlar kasten yok edilmekte ve telef edilmektedir.
Dersim’deki ormanlar yanıyor ve Munzur’un eşsiz bitki örtüsü ve hayvanlar alemi büyük bir tehlike altındadır.

Orman yangınları devlet tarafından kasten çıkarılmaktadır. Gayri resmi söylemlerde bunların gerillaların takibini kolaylaştırma amaçlı olduğu iddia edilmektedir. Gerçekte ise bu orman yangınlarıyla Dersimlilerin bütün kültür ve yaşam temelleri yok edilmektedir.
Bu yöntem yeni de değil. Dersimlilerin bu konuda uzun ve acı bir geçmişi vardır. 1937/38 yıllarında Dersimliler soykırım yaşadı. Yaşam alanlarını (Köylerini) tekrar kurduklarının ertesinde 90 yıllardan itibaren yeni baskı yöntemlerine maruz kaldılar.

Köylüler köylerinden uzaklaştırılıyor, ormanlar ateşe veriliyor, doğal alanlar barajlarla yok edilmekte ve siyanürle altın arama faaliyetleriyle zehirlenmektedir. Kutsal Munzur Çayının doğası bozularak, ölümüne sebep olunmaktadır.
Bölgenin bombalanmasından dolayı çıkan orman yangınları halihazırda büyük bir alanı sarmış durumdadır. Son iki üç yıl içerisinde çıkartılan orman yangınlarında yok edilen ormanlık alanın kaç hektar olduğunu kimse bilmiyor.

Bu politikadan derhal vazgeçilmelidir
Sesimize ses verin
Yangınları durdurun.

Bu anlamda Ülkede, DERSİM’de ve Avrupa’da yapılacak eylem ve etkinliklere katılım yapalım destek sunalım.

AVRUPA DEMOKRATİK DERSİM BİRLİKLERİ FEDERASYONU (ADEF)

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Têkoşîn wezîfeyêko tarîxî yo

 

Têkoşîn wezîfeyêko tarîxî yo

 

Tevgerê Şorişê Yewbîyayeyî yê Şaran (HBDH) aşma Gulane ke sey Aşma Şehîdan yena zanayîş de îzehetêko nuştekî da. HBDHyî îzehetê xo de qala muhîmîya aşma Gulane kerda û wina vato: “Ma şexsê Îbrahîm Kaypakkaya û Hakî Karerî de heme şehîdan bi rêzdarî û minet yad kenî. Beyraqa ke ê ma rê verdayî, ma do cayanê tewr berzan de bitepişî.”

 

 

Aşma Gulane hetê Tevgerê Azadîya Kurdistanî ra sey Aşma Şehîdan ameya dîyarkerdiş û her serre na aşme de bi mîlyonan kesî şexsê şehîdê na aşme, heme şehîdan vîr anî. Na aşme de şexsîyetê şorişgêrî yê sey Îbrahîm Kaypakkaya, Denîz Gezmîş, Yusuf Aslan, Huseyîn Înan, Hakî Karer û sewbîna resayî şehadet.


Babete ser o Tevgerê Şorişê Yewbîyayeyî yê Şaran (HBDH) zî îzehetêko nuştekî da û şehîdê aşma Gulane vîr ardî. HBDHyî îzehetê xo de va ‘sey her aşme, manaya aşma Gulane zî têkoşîn û xoverdayîşî de zaf muhîm a’ û wina dewam kerdo: “18ê Gulana 1973î de Îbrahîm Kaypakkaya hetê faşîzmê zîndanê Amedî ra û 18ê Gulana 77î de zî Hakî Karer bi hawayo xayînî Dîlok de ame qetilkerdiş.”
HBDHyî îzehetê xo de ca dayo şexsîyetê bînî yê şorişgêrî ke aşma Gulane de şehîd kewtî û ê vîr ardî. HBDHyî îzehetê xo de wina vato: “Reyna aşma Gulane de Halîl Çavgun, Mehmet Karasungur, Îbrahîm Bîlgîn, Armenek Bakirciyan, Ozan Mizgîne, Ferhat Kurtay Mahmut Zengîn, Eşref Anyik, Necmî Oner û sewbîna bi desan kesî na aşme de şehîd kewtî. Ma şexsê Îbrahîm Kaypakkaya û Hakî Karerî de heme şehîdan bi rêzdarî û minet yad kenî. Beyraqa ke ê ma rê verdayî, ma do cayanê tewr berzan de bitepişî.”

Ma înan ra zaf çîyan musayî
HBDHyî îzehetê xo de qala xusûsîyetê şehîdê aşma Gulane kerdî û wina domnayo: “Ê vera bêhêvîtîye de bî û zeyîfî qebul nêkerdî. Vera zeyîfîye de hertim xo newe kerdênê û vera zehmetîyan de hertim vatênê ‘ma do qezenç bikerî’ û wina hereket kerdênê. Ê hertim xo newe kerdênê û wayîrê tarzêko xelqker bî. Ganî ma înan ra bimusî û nê xusûsîyetanê înan hiş û cesaretê xo ser o bineqişnî.

Ganî ma berpirsîyarîya xo bîyarî ca


HBDHyî dewamê îzehetê xo de wina va: “Faşîzm hêriş de sînor nas nêkeno û karker ra heta dewij, kurd ra heta elewî, cinîye ra heta ciwan heme hetî raştê zulmê faşîzmî yeno. Ewro têkoşînê ma prosesanê tewr zehmetinan ra derbaz beno. Ewro vera ma de faşîzmo tewr xidar, dirî û qetilkar esto. Ewro çalakîya tewr şenike ya karker, cinî, ciwan û xebatkaran sey terorîzmî yeno dîyayîş. Vera nêyî Têkoşînê Yewbîyaye xo ferz keno. Seba ke ma bibî cewabê ci ganî ma berpirsîyarîya xo bîyarî ca. Ewro îmkanê girdkerdişê têkoşînê yewbîyaye yê şaran esto û ma do seba nêyî bixebetyî. Têkoşînê Şorişgêrî yê Yewbîyaye do zorê faşîzmî bîşêro û şarê ma do qezenç bikero.” BRUKSEL

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found