Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 

 

AABK Genel Sekreteri Erdal Kılıçkaya Zini Gediği Anıtı'na Yapılan

Saldırıyı Değerlendirdi (18 Haziran 2020 / Yol TV)

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

‘Serêkaniyê’den gelen yanık vakalarında kimyasal belirtisi var’

 

‘Serêkaniyê’den gelen yanık vakalarında kimyasal belirtisi var’

 
Serêkaniyê’den Tıl Temir’deki Lêgerîn Hastanesi’ne 9 Ekim’den bu yana 550’den fazla yaralı ve 100 sivil şehit cenazesi getirildi. Hastane yöneticisi Hesen Emin, hastaneye gelen yanık vakalarının bir bölümünde kimyasal silah belirtileri olduğunu aktardı.
 
 

İşgalci Türk ordusu ve bağlı çete grupları, Kuzey ve Doğu Suriye’de katliam saldırılarına devam ediyor. Günlerdir giremediği Serêkaniyê’de sivilleri hedef alan Türk devleti, uluslararası alanda kullanımı yasaklanan fosfor silahları kullanmaya başladı. Til Temir’deki Lêgerîn Hastanesi yöneticilerinden Hesen Emin, hastaneye gelen yanık vakalarının kimyasal yanıkların olduğunu belirtti.

550 yaralı, 100 sivil şehit

Hastaneye 9 Ekim’den bu yana Serêkaniyê’den 550’yi aşkın sivil yaralının getirildiğini ve şehit düşen 100 sivile ait cenazenin hastaneye ulaştığını belirten Emin, ulaşan vakaların büyük çoğunluğunun çocuk ve yaşlılardan oluştuğunu ve bunların tümünün bombardımanlarda yaralandığını ifade etti.

‘Yanık vakalarında kimyasal silah belirtileri var’

Emin, “Hastaneye ulaşan yanık vakalarının bir bölümünün kimyasal silah yanığı olduğunu tahmin ediyoruz. Bu nedenle uluslararası kamuoyuna ve insan hakları örgütlerine, yaralıların bir an önce hastanelere ulaştırılması için insani koridorun açılması çağrısı yapıyoruz. Yapılan savaş Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katletmeyi amaçlıyor” dedi.

‘Ambulanslar hedef alınıyor’

Bölgede yeterli sağlık aracı olmadığını ifade eden Heyva Sor a Kurd Tıl Temir Üyesi Şêrîn İsmail de işgalci Türk devletinin ambulans gibi sağlık araçlarını hedef aldığını söyledi.

 -------------

Haberin tamamı: https://hawarnews.com/tr/haber/serkaniyden-gelen-yanik-vakalarinda-kimyasal-belirtisi-var-h19200.html