Çarşamba, Ağustos 12, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 
 

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Sanatçı Yılmaz Çelik tutuklandı

 

Sanatçı Yılmaz Çelik tutuklandı

 

MA / 15:51 10 Aralık 2019

 

DERSİM – Dersim’de gözaltına alınan sanatçı Yılmaz Çelik, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Dersim’de 8 Aralık’ta verdiği konserin ardından gözaltına alınan sanatçı Yılmaz Çelik, İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından bugün adliyeye getirildi. Savcılıkta ifadesi alınan Çelik, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.
 
Çelik, mahkemece alınan ifadesi sonrası tutuklanarak Elazığ  T Tipi Cezaevi'ne gönderildi.
 
ÇELİK’İN TUTUKLANMASINA TEPKİ
 
Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), sanatçı Yılmaz Çelik’in tutuklanmasına ilişkin İstanbul’daki Dersimliler Dayanışma ve Kültür Derneği açıklama yaptı. Sanatçıların katıldığı açıklamayı yapan DEDEF Üyesi Hasa Şen, sanatçılara yönelik gözaltı ve tutuklamalara tepki göstererek, bir an önce baskıların son bulmasını istedi. Çelik, şiddetin, baskının sona erdirildiği, hiç kimsenin demokratik talepleri, düşünceleri nedeniyle cezalandırılmadığı bir ülke talebinde ısrarcı olacaklarını kaydederek, “Ülkemizde yaratılmak istenen kuşatmaya, saldırılara karşı; doğa, emek ve demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Haklı ve meşru mücadele çizgisinden taviz vermeyerek, artan baskı düzenine boyun eğmeyeceğiz” dedi.