Salı, Eylül 22, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 
 

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Gün geçtikçe eriyen avukatlar için Yargıtay’a çağrı

img

 

Gün geçtikçe eriyen avukatlar için Yargıtay’a çağrı

 

MA / 12 Temmuz 2020

 

İSTANBUL - “Adil yargılama” talebiyle ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile görüşen meslektaşları, müvekkillerinin durumunun kritik aşamaya geldiği uyarısında bulunarak, Yargıtay’a “Bir an önce karar ver” çağrısı yaptı.  
 
Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın tutuklu bulundukları cezaevlerinde “adil yargılanma” talebiyle başlattıkları ölüm orucu eylemi devam ediyor. Timtik'in eylemi 192, Ünsal'ın eylemi ise 161'inci gününe girdi. Ölüm orucundakilerle kapalı görüş gerçekleştiren avukatları, her iki müvekkillerinin sağlık durumuna ilişkin açıklama yaparak, gönderdikleri mesajlarını paylaştı. 
 
ÜNSAL 59 KİLOYA KADAR DÜŞTÜ
 
Görüşme gerçekleştiren avukatlardan Didem Ünsal, aynı zamanda eşi olan ölüm orucundaki Aytaç Ünsal’ın 59 kiloya kadar düştüğünü dile getirdi. Ünsal, müvekkilinin mide bulantısı yüzünden sıcak ve ılık sıvı tüketemediğine işaret ederek, “Geceleri uyurken tükürük birikmesi ile biraz tıkanır gibi olduğunu, nefes darlığı yaşadığını ama bunların nedenini çok araştırmadığını, direnişin kazanacağına olan inancının çok güçlü olduğunu ve iyi hissettiğini söyledi” aktarımlarında bulundu.
 
Av. Ünsal, müvekkilinin mesajına dair şunları söyledi: “Direnişlerle dayanışma adına atılan her adımın, her sloganın, yazılan çizilen her yazının ve fiili direnişlerin, yapılan görsellerin, kurguların, söylenen şarkıların-türkülerin hepsinin kendilerine ulaştığını söyledi. Bunları gördükçe duydukça çok mutlu olduğunu, dostlarıyla gurur duyduğunu bütün bunların kendilerine güç, moral ve umut olduğunu söyleyerek ve teşekkür ediyor. Hep birlikte omuz omuza mücadele edeceğimiz günleri iple çektiğini aktardı.”
 
TİMTİK KONUŞURKEN ZORLANIYOR
 
Ebru Timtik ile görüşen avukatları da, müvekkillerinin oldukça zayıfladığını, ağzında ve boğazında yaraların oluştuğunu aktardı. Boğazındaki yara nedeniyle Timtik’in konuşurken oldukça zorlandıklarını kaydeden avukatlar, müvekkillerinin 40 kilonun altına düştüğünü kaydetti. 
 
YARGITAY BİR AN ÖNCE KARAR VERMELİ
 
Ölüm orucunda olan meslektaşlarının durumlarının kritik aşamaya geldiğini belirten avukatlar, Yargıtay’ın bir an önce müvekkilleri hakkında karar vermesi çağrısında bulundu.