Perşembe, Kasım 26, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Gözaltılara tepkiler sürüyor: HDP susturulamaz

 

Gözaltılara tepkiler sürüyor: HDP susturulamaz

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı başlattığı “Kobanê soruşturması” kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Soruşturma kapsamında bu sabah yapılan ev baskınlarında, 2014 yılında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, “Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve bir çok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!” paylaşımında bulundu.

HDP: Boyun eğmeyeceğiz

‘Kobanê soruşturması’ kapsamında HDP MYK’nin da aralarında olduğu gözaltılara ilişkin açıklama yapan HDP, “AKP-MHP bloğu kaybettikçe muhalefeti tasfiye etmeye çalışıyor. HDP sizin darbelerinize boyun eğmedi, eğmeyecek” dedi

Sosyal medyadan tepkiler yağdı

Sosyal medya hesabından ise #hdpsusturulamaz etiketiyle tepkiler yağdı.

HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu: “HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonları hız kesmiyor. Aynı defteri 6 yıl sonra tekrar açıp çözümsüzlükte ısrara devam ediyorlar. Daha fazla örgütlenme ve mücadeleyi yükseltme zamanıdır.”

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin: “Ankara Başsavcılığının, HDP’ye yönelik, 6 yıl sonra yeniden başlattığı operasyon. Çözümsüzlük politikası, ‘son hız’ devam. Bu, gerçek bir, Siyasi Soykırım! İçimden geçen şu; ‘hepimizin ölmesini istiyorlar ‘Net duygum bu.. Bu yüzden, daha çok yaşayalım ve çoğalalım…”

Sosyalist ve Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP): “ Bu saldırının AKP’ye bedeli ağır olacak. Çözülüşü hızlanacak, iç çelişkiler daha da boyutlanacak. #HDPsusturulamaz”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu: “Olaydan 6 yıl sonra Ayhan Bilgen, Altan Tan, Süreyya Önder ve diğerlerinin sırf hukuki gerekçelerle gözaltına alınmış olduğunu düşünmek abesle iştigal olur. Yargıyı araçsallaştıran siyaset anlayışı adalet duygusunu ezdikçe terör örgütlerini sevindirir. Devlet adaletle yönetilir.”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: “Devlet’e bağlı bağımsız ve tarafsız Türk yargısına güvenmeyeceksiniz de kime güveneceksiniz? Beyler, bayanlar ayıp olmuyor mu?”

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan: “Kardeşim Sırrı Süreyya Önder’e yaptığınız zulümdür. Tam altı yıl sonra yargılanıp serbest kaldıkları dosyadan yüzlerce siyasetçiye yaptığınız zulümdür. Bunların sonunda zulmünüzde boğulursunuz. Kars’ın seçilmiş Belediye Başkanı Ayhan Bilgen den, RTÜK üyesi Ali Ürküt’e, Sırrı Süreyya Önder’e kadar yüzlerce insan, uydurulmuş gerekçelerle zulm altına alınıyorsa, bedeli ağır olur. Zalimler unutmasın adalet er geç herkese lazım olur.”

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran: “Kobane düşmedi, HDP de düşmez! Başaramayacaksınız!”

HDP Milletvekili Tayyip Temel: “Bu ‘operasyon’ falan değil, IŞİD’in Kobanê’de başaramadığını, Türkiye’de iktidarın bizzat talimatıyla yerine getirme girişimidir. Bu girişimin adı ‘muhalefete siyasi tasfiye hamlesidir.’ Başaramayacaksınız!”

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan: “Saray’da gelen talimatla, Saray’ın savcısı arkadaşlarımızı gözaltına aldı. Hesap HDP’yi bitirmek. Ne faşistler bu hayali kurdular, hepsi tarihin çöp sepetinde… HDP özgürlük umududur. Bu büyük umuda diz çöktüremezsiniz!”

Yazar Ahmet Kahraman: “HDP’liler gözaltına alınıyor Türk siyasetçiler başlarını kuma sokarak Hayırlı Cumalar diliyor. Bugün ki Cuma size hayırlı olsun. Ama yarın ki Cuma size de hayırlı olmayacak.”

Sanatçı Ferhat Tunç: “HDP’yi kapatma operasyonu mu? Yıllar sonra ‘Kobane Eylemleri’ adı altında bu neyin telaşı! Çok ciddi bir operasyon yürütülüyorlar gibi görünecekler yine. Yazık, şu ülkenin geldiği duruma bakın. Bugün ciddi tepki verilmezse iktidar haksız ve hukuksuzca yeniden güçlenir.”

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin: Kimse kusura bakmasın HDP’yi ve demokratik siyasi alanı kriminalize etmeye çalışmak Türkiye’ye yapılan büyük bir kötülüktür

Siyasi partilerden tepki

Öte yandan, siyasi partilerden de yapılan açıklamalarla gözaltılara tepkiler sürüyor.

EMEP: EMEP adına açıklama yapan Selma Gürkan, “HDP’ye yönelik bu son operasyon da yürütmeyle iç içe geçmiş, siyasi vesayetle çalışan yargının hukuksuz uygulamalarından bir tanesidir.  Eski seçilmişlerin ve halen görevi devam edenlerin içerisinde bulunduğu HDP üye ve yöneticilerine yönelik operasyonu kınıyoruz. Adil yargılanma dahil, adalet sisteminin işlediği, temel hak ve özgürlüklerin sınırlanmadığı demokrasi mücadelemiz sürecektir”

Sol Parti:  “Çöken iktidar tüm muhalefet kanallarını kapatmaya çalışıyor” denilerek operasyon kınandı.

Gelecek Partisi:  Siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız. Soruyoruz? Kobani olaylarından 6 yıl sonra bu gözaltılar neden? Bu insanlar daha önce yargılanmadı mı?

Devrimci Parti:  “Bu operasyonu AKP-MHP iktidar blokunun son çırpınışlarının yansımaları olarak görüyoruz. Son süreçte artarak gelen bu gözaltı operasyonları HDP ve biz sosyalistleri asla yıldıramaz, yıldıramayacaklar. Bu süreçte de tüm gücümüzle HDP’nin yanında olacağız. Operasyonun amacının HDP’yi yok etme olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca hepimize uygulanan bir siyasi soykırımdır. Çünkü bizler de HDP’nin birleşenleriyiz. HDP’ye yapılmış bir soykırım girişimi hepimize yapılmıştır”

ESP: “Özellikle örgütlü mücadele edenlere saldırıyor. Kendi varoluş kodlarının ve rejiminin krizinin temel kaynağı olarak gördüğü Kürt Sorunu’nda özellikle ‘Kobanê düştü düşecek’ derken, düşmemesi, Rojava devrimi ve Kürt halkının bir tarihsel simge yaratmasına hala tahammül etmiyor. Ve bunun hesaplaşmasını yürütüyor. Yenilginin hesabı görmeye çalışıyor. HDP’den düşmeyen Kobanê’nin hesabı soruluyor” diye konuştu.

SYKP: “Amaç HDP’nin şahsında ‘korku iklimi’ yaratarak, her türden hak arama girişimine gözdağı vermektir. Böylece korkuyu toplumsal dokunun bütün hücrelerine hakim kılacak, hak arama girişimlerini başlamadan boğacaklar. Hangi despot baskı, şiddet ve terör siyasetini derinleştirerek sonuç aldı ki? 12 Mart’lar, 12 Eylül’ler, 28 Şubat’lar… Baskı, şiddet ve terör siyaseti bu ülkenin demokratlarına, devrimcilerine, sosyalistlerine, yurtseverlerine ne zaman boyun eğdirdi ki? Hiç kimsenin kuşkusu olmasın, biz kazanacağız. Nikahının ertesi günü etekleri tutuşarak Saray’a koşan savcı eliyle yapılan bu operasyon bizlere diz çöktürmeyecek” şeklinde konuştu.

Yeşiller Sol Gelecek Partisi: “Bu tür baskılar ne HDP’yi ne de demokratik muhalefeti susturamayacak. Bizim mücadelemiz, bu iktidar meşru yöntemlerle gidene kadar sürecek.”

EMEP: “Türkiye de birçok katliam gerçekleştiren İŞİD ile sınır komşusu olunmasına ramak kalan o günlerde Erdoğan’ın ‘Kobane düştü, düşecek’ sözü hala hatırlarımızdadır. Sanki hala o gün gerçekleşmeyen ‘düşmenin’ hesabı görülmektedir”

CHP: “Türkiye bir yandan korona salgını ile mücadele de çok ağır bir yöne doğru giderken, ekonomide de ağır bir darbe, çöküş yaşıyor. Gerilimin yönünü, yeni gerilim noktaları yaratarak gözden kaçırmaya çalışıyorlar, gündem değiştirmeye çalışıyorlar. Bu operasyon, toplumsal muhalefete bu çöküş karşısında öncülük edebilecek olanlara gözdağı niteliğinde. Ancak gerçekler tüm ülkede yaşayanlarca çok yakından hissediliyor. Basının ya da siyasetin susturulması bu yaşananları engelleyemeyecekler.”

CHP istanbul İl Başkanlığında açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise şu ifadelerde bulundu:

“Biz 6-8 Ekim olayları ile ilgili ölen 50 vatandaşımızı, Yasin Börü’yü de Mert Değirmenci’yi de Şanlıurfa’da ölen Aynur Kutin’i de ayırmadan hepsi için yüreğimiz yanıyor. Bugün Mithat Sancar, olaylarda ölenlerin önemli bir kısmının HDP üyesi olduğunu söyledi. Bu da önemli bir veridir. ‘Olaylarda ölen Yasin Börü’ye ciğeriniz yanmıyor mu?’ diye soruyor AK Partililer, bu da kıymetli bir tespittir. Ölenlerin hiçbirini ayırmadan, 6-8 Ekim olaylarına üzülüyoruz. Sorumlular varsa çıksın ama sorumsuzluğu Anayasa Mahkemesi tarafından tescil edilmiş bir belediye başkanını görevinden almak, onun üzerinden Türkiye siyasetinden başka bir çalkantı yaratmaya çalışanlara karşı milletimiz uyanık olsun.”

TİP:  “Meseleyi sadece HDP’ye karşı bir operasyon olarak değerlendirmiyoruz. Bu saldırı hepimizedir. Amaç iktidar karşısındaki tüm güçlerin etkisizleştirilmesi, yalnızlaştırılması ve bir araya gelişlerinin engellenmesidir. İktidar kendi karşısındaki güçleri bölmek, içeride oluşan çatlakları örtmek için siyasi bir saldırı planını hayata geçirmektedir. Tüm toplumsal muhalefet güçlerini meselenin ciddiyetine uygun bir karşı duruşun örgütlenmesi için göreve çağırıyoruz” diye seslendi.

Halkevleri: “Herhangi bir gerekçe bulamadıkları için 6 yıl önceki uydurma gerekçelere sarılıyorlar bugün. Hukuksuzluğu kendilerine hukuk olarak belirlemiş bir iktidardan söz ediyoruz. HDP daha öncede sistematik operasyonlarla karşılaştı ve bunlara karşı direndi. HDP’nin bunu da atlatacağını biliyoruz. Biz her zamana yan yana mücadele etmeye ve dayanışma içerisinde olacağız.”

TJA: “AKP’nin saldırgan, faşist, militarist, cinsiyetçi erkek anlayışına karşı özgürlük mücadelemizden bir an olsun geri adım atmadık ve atmayacağız. Yaşamın her alanında kadın mücadelemizi yükselterek örgütlülüğümüzü güçlendirerek kendimizi savunuyoruz, savunacağız.”

KESK Yürütme Kurulu: “Emek ve demokrasi güçleri olarak bu hukuksuzluklara cevabımız her zamankinden daha fazla dayanışma ve birlikte mücadeleyi yükseltmek olacaktır” açıklaması yaptı.

HABER MERKEZİ