Çarşamba, Haziran 26, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Şengal Yönetimi: Çetelerin işgaline izin vermeyeceğiz

 

Şengal Yönetimi: Çetelerin işgaline izin vermeyeceğiz

 

Şengal Yönetimi, Xanesor'a yapılan saldırıyı kınayarak,"bedeli ne olursa olsun bu işgalci grupların Şengal'i işgal etmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

 

15 Mart 2017 Çarşamba 14:26

ŞENGAL - ANF

 

Şengal Yönetimi, Xanesor'da KDP'nin saldırılarına yönelik bir basın açıklaması yayımladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"3 Mart 2017'de KDP ve AKP'ye bağlı çeteler Şengal'in Xanesor ilçesine saldırarak katliam gerçekleştirdiler. Bu katliamda 7 Şengal savunma gücü şehit edildi, onlarcası da yaralandı. Bunun için başta Êzidî toplumu olmak üzere bütün Kürdistan halkı saldırılara tepki gösterdi ve yürüyüşler gerçekleştirdi. Bu çerçevede Rojava'ya göç eden halkımız da 7 Mart'ta Xanesor'a gelmek istedi. Fakat KDP’nin saldırılarına  maruz kaldılar. Tazyikli su ve silahlarla halka saldırdılar, halkın Xanesor'a girmesini engelleme çalıştılar. 14 Mart'ta ise Hesekê'deki Êzidîler ve Rojava'daki bütün farklılıklar  demokratik ve barışçıl bir yürüyüşle Xanesor'a gelmek istediler.

'ÇETE GRUPLARININ İŞGALİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Şengal'de yaşayan halkımız demokratik bir şekilde tepkisini bir kınama yürüyüşü ile ortaya koymaya çalışmıştır. Silahsız ve hiçbir olumsuz tavır ortaya konulmadan yürüyüşe başlanmıştır. Özelikle saldırı için hazırlanmış yüzü kapalı çeteler rastgele bu yürüyüşteki halka karşı silahlara ile saldırıya geçmiş ve tarama yapmışlardır. Bu saldırılar sonucuda 21 yaşındaki Nazê Nayif Qewal yaşamını yitirdi ve 15 insanımız yaralanmıştır. Bizler de yaşanan bu saldırılara karşılık olarak diyoruz ki, Qewal ve halkımıza söz veriyoruz ki, bedeli ne olursa olsun bu işgalci grupların Şengal'i işgal etmesine izin vermeyeceğiz.
Şengal'e yönelik yapılan bu saldırı ve katliamlar bölgeye yönelik yapılan politikaların bir parçasıdır. AKP ve KDP Şengal'i kendi politikaları için kurban etmek istiyorlar. Bizler de Şengal Yönetimi olarak bu politikaları kabul etmeyeceğiz ve kınayıp protesto edeceğiz. 

'ANALARIMIZIN BEYAZ TÜLBENTLERİNİ KANA BULADILAR’

Analarımız barış sembolü olan beyaz tülbentleriyle çözüm yolunun göstermeye çalıştılar. Fakat insanlıktan zerre kadar nasiplenmemiş saldırganlar bu barış sembolünü kana buladılar. 2 Ağustos 2014’te Şengal kadınlarını DAIŞ’in eline bırakanlar hiç utanıp sıkılmadan silahlarının namlularını bu toplumuzun kadınlarına, çocuklarına ve din alimlerine yönelttiler. Bu karanlık güçler Nazê Naîf Qewal şahsında açığa çıkan Êzîdxan kadınlarını duruşundan korkuyorlar. Êzidî ve Şengal’e yönelik saldırılara karşı tepkilerin dile gelmesi ve koruma çabası gayet insani, ahlaki ve vicdanı bir tutumdur. Biz Êzidî toplumu inancımızdan dolayı korunmadık ve katliamlarla yüzyüze kaldık. Bu yüzden irade beyanı bir insanlık görevidir. PDK ve ortakları biz Êzidîleri kendi kirli politikaları için araç olarak kullanmasınlar. PDK’nin Êzidîlere karşı olan siyaseti Kürt birliğine bir katkı sunmuyor. Êzidîlere olan yaklaşım uluslararası kriterlere göre ve ahlaki, tarihi olmalıdır. Bu yüzden bu amaçla gerçekleştirilen eylemlere karşı şiddet kullanımı insanlık dışı bir yaklaşımdır."

'GEREKÇE UYDURMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Xanesor’da DAİŞ gibi katliam yapmaya çalışanların, aynı biçimde sivil halka saldırdıklarına vurgu yapılan açıklamada, şunlar da kaydedildi: "Diğer taraftan da bu saldırıları için de gerekçe oluşturma peşindeler. Katliam için Xanesor’a gelenler ve sivil halka saldırarak katliam işleyenler şimdi de saldırılar için gereçlere üretmeye çabalıyorlar. Bu yüzden biz Kürdistan Bölge Hükümeti’nin İçişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamayı ve bazı yayın kuruluşlarının haberlerini gerçekleri tersyüz eden, toplumu kandırmaya yönelik, saldırılarını örtmeye yönelik olarak değerlendiriyoruz. Bu tür açıklamalar sadece katliamları meşrulaştırmaya yönelik açıklamalardır. Bu barbarca saldırılarda sivillerin şehit olmasına ve yaralıların olmasına rağmen, basın yoluyla bizim onlara saldırdığımızı ileri sürüyorlar. Biz de şunu diyoruz; özgür basının paylaştığı görüntülere bakın, izleyin. Orada her şey net bir biçimde ortada.’’
Şengal Yönetimi, açıklamasının devamında şunları da ifade etti:

'KDP VE AKP SORUMLUDUR’

"Bizler Şengal Yönetimi olarak dünya kamuoyunu ve bütün insanları doğru şekilde bilgilendirmeyi insani bir görev olarak görüyoruz. Bu yaşanan katliamın sahipleri ve nedenleri ortadadır. Bundan sonra yaşanacak katliamlardan çete grupları, KDP ve AKP sorumludur. Bu çete grupları topraklarımızdan çıkıncaya kadar bizler demokratik ve barışçıl eylemlerimizi devam ettireceğiz. Biz bir daha tekrardan vurguluyoruz; bundan sonra yaşanacak olaylardan biz değil, KDP yönetimi sorumludur. 

ÇAĞRI

En başta halkımız olmak üzere bütün kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz; Ezidxan'a sahip çıkın ve tavrınızı net ortaya koyun. Biz bütün Êzidî halkımıza ve Ninova'da yaşayan halklara çağrıda bulunuyoruz; her yerde alanlara çıkın ve bu çete gruplarından hesap isteyerek 'hayır' deyin. Öte yandan Şengal'in etrafında canlı kalkan kemeri oluşturun.”

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found