Pazar, Şubat 18, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

Pano

 

 ADEF 3. OLAĞAN KONGRESİNE DERSİM HALKI VE TÜM KARDEŞ HALKLAR DAVETLİDİR !!!

ADEF 3. Olağan Kongresi 03. Mart 2018 Tarihinde Hattersheim Alevi Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.

Orta Doğu’da yaşanan savaş ve bu savaşın ülkemize ve Dersime yansımaları ile EFRİN işgalin yaşandığı bir sürece denk gelen Kongremiziz yüklendiği misyon önemlidir.

Kürt ulusun inkar ve imha siyaseti güden yeni Osmanlı güruhlarına karşı Halkların ortak direnişin sahiplenme,
Komşu Halklarla dayanişma şiyariyla Dersim kongremizi gerçekleştiriyoruz.

Dersim Toplumunun gelecegini olumlu anlamda etkileme konusunda da tarihi bir adım olacaktır.

Her ulus ve inançtan halklarımızın kongremize katılıp, canlı tartışmalarla katkılar sunmalarını bekliyoruz.


ADRES:

HATTERSHEIM AKM
RHEINSTRASSE 3;
65795 HATTERSHEIM-
OKRIFTEL

Tarih: 03.03.2018 Cumartesi
Saat: 12.00

ADEF YÖNETİM KURULU

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Haval Hüseyin Aydın vira madero-2016!

 

Haval Hüseyin  Aydın vira madero!

 

Dersimzaza.com

21 Mart 2016

 

Hüseyin Aydın, 1955 yılında, Dersim’in Hozat ilçesinin Teştek (Atadoğdu) Köyü’nde dünyaya geldi.

70’li yılların ortasından itibaren devrimci mücadele içerisinde yer aldı. Kurtuluş grubu içinde faaliyet yürüttü. İstanbul'da özellikle Kadıköy-Göztepe’de anti-faşist mücadelenin ön saflarında yer aldı. Bu süreç içinde yakalandı ve bir süre cezaevinde yattı.

Ulusal sorun ve örgüt anlayışı nedeniyle 1978 yılında Kurtuluş'tan ayrıldı. Tekoşin’in kuruluşunda ve daha sonra Merkez Komitesi’nde görev aldı.

12 Eylül darbesinden hemen sonra bir ihbar sonucu İstanbul’da yakalandı. Üç ay boyunca, Siyasi Şube ve Samandıra Askeri kışlasında ağır işkenceli sorgulamalardan geçti. Fakat işkenceciler onun agzından tek bir kelime bile bilgi alamadılar. Askeri mahkeme tarafından bir arkadaşı ile birlikte idam cezasına çarptırıldı.

Sağmalcılar Askeri Cezaevinde hastalandı. Ancak, 7 ay boyunca tedavi görmesi engellendi. Kaldığı cezaevi'ndeki devrimci tutsakların eylemi sonucunda hastahaneye kaldırıldı. Ancak, artık çok geçti. Hüseyin yoldaş öleceği kesinleşince serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan üç ay sonra, 1985 yılının 21 Mart’ında hayata gözlerini yumdu.

Diğer komünistler gibi, o da; sömürünün, insanın insana kulluğunun, yoksulluğun ve zulmün dünya üzerinden kaldırılabileceğine, insanların ve ulusların eşit ve özgür koşullarda, barış içinde yaşadıkları bir dünyanın kurulabileceğine inanıyordu.

Öldükten sonra vasiyeti gereği Dersim'in Teştek köyüne gömüldü.


Yaşamı ve mücadelesi bize örnektir. Taşıyıp bize devrettiği bayrak yere düşmeyecektir. Yitirişimizin 31. yılında onun ve yitirdiğimiz diğer devrimcilerin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz.